Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich zarejestrowany został w 1993 roku jako kontynuacja Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego, powstałego w 1946 roku. Działa w oparciu o Ustawę o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP z 1997 roku oraz prawo wewnętrzne. Jest prawnym kontynuatorem przedwojennych gmin. Reprezentuje polskich Żydów w procesie odzyskiwania przedwojennego mienia gmin żydowskich i innych wyznaniowych osób prawnych (proces restytucji). Celem działalności Związku jest organizowanie życia religijnego i kulturalnego członkom gmin w Polsce oraz działalność charytatywna. W ramach ZGWŻ funkcjonuje dział pomocy społecznej, który nadzorowany jest przez Komisje Pomocy Społecznej.
W skład Związku wchodzi dziesięć gmin wyznaniowych żydowskich: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Bielsku-Białej i Legnicy. Związek Gmin oraz Gminy Żydowskie działające w ramach Związku zrzeszają pełnoletnie osoby wyznania mojżeszowego, osoby narodowości żydowskiej lub pochodzenia żydowskiego, nie będące jednocześnie wyznawcami innych religii, posiadające obywatelstwo polskie, zamieszkałe na terytorium RP.
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
sekretariat@jewish.org.pl
Organizacja kombatancka zrzeszająca polskich Żydów polskich, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami lub byli prześladowani. Jej celem jest niesienie pomocy Żydom poszkodowanym w czasie wojny, a także upowszechnianie wiedzy o walce i martyrologii Żydów w czasie II wojny światowej. Stowarzyszenie ustanowiło i przyznaje Medal Powstania w Getcie Warszawskim, którym odznacza osoby zasłużone dla dialogu polsko-żydowskiego.
Zarząd Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej
ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
kombatanci@jewish.org.pl
Stowarzyszenie skupia osoby ocalone z Zagłady, które ze względu na żydowskie pochodzenie były skazane przez okupanta hitlerowskiego na eksterminację i z tego powodu przebywały w gettach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady lub zmuszone były do ukrywania swojej tożsamości, przy czym w dniu rozpoczęcia II wojny światowej miały nie więcej niż 13 lat lub urodziły się w czasie wojny. Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu, zrzesza obecnie, tj. w 2023 r. ok. 400 osób.
Zarząd Główny Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce
ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
chsurv@jewish.org.pl